225 évvel ezelőtt, 1793.08.10-én nyitotta meg kapuit a párizsi Louvre.
Ennek kapcsán összeszedtem néhány tényt és érdekességet a világ legnagyobb múzeumáról.
– Ha minden egyes kiállított darabot végig szeretnénk nézni, és csak 30 mp-et töltünk mindegyik előtt, valamint figyelembe vesszük a múzeum nyitvatartási idejét, akkor kb. 100 nap kell hozzá.
– Az épületet először erődítménynek építették, majd a 16-ik században kastély lett belőle, végül 1793-ban Múzeumként nyitotta meg a kapuit.
– Napóleon hatalma alatt (meglepő módon….) Napóleon Múzeumnak nevezték el. Ez idő alatt kb. 5000 db tárggyal bővült a készlet, de ezek nagy részét a hatalom bukása után visszaadták az eredeti tulajdonosának.
– Leghíresebb kiállított mű a Mona Lisa. Bár Mona Lisának ma már “saját” testőre van, és golyóálló üveggel védik, ennek ellenére Vincenzo Peruggia el tudta lopni 1911. augusztus 21-énl. Az esetet a 20. század legnagyobb műkincslopásaként tartják számon. A kép 1913. december 12-én Firenzében került elő, miután Peruggia tárgyalásokat kezdett az eladásáról a firenzei Uffizi képtár igazgatójával, Alfredo Gerivel, aki azonban feljelentette. A festményt az olasz állam visszaszolgáltatta a párizsi múzeumnak. Méretit tekintve sokkal kisebb, mint sokan gondolnák, alig nagyobb, mint egy A2-es méretű papírlap.
– A Mona Lisa, szintén Napóleonhoz köthetően, uralkodása alatt a hálószobájában volt felakasztva.
– A múzeumban található kb. 7500 festmény 66%-a francia művészek alkotása.
– A “Da Vinci-kód” c. filmből is jól ismert üveg Piramis 1989-ben épült. Hivatalos méretei szerint 21 méter magas, és 35 méter az oldalhosszúsága, ám a táblák száma nincs feltüntetve. Városi legendák szerint pontosan 666 ilyen alkotóelemből épült, ám ezt még senki nem bizonyította, mivel minden számolásnál más-más adat jön ki.
– A múzeumot a Második Világháború alatt a németek az ellopott műkincsek tárolására használták.
– A múzeumban napi szinten kb. 15 000 látogatót számolnak, aminek kb. 70 %-a külföldi turista.
– Mielőtt hivatalosan is megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt, még 1608-ban IV. Henrik hívott meg különböző művészeket, hogy az akkor még kastélyként működő épület falain belül éljenek és alkossanak.
– Minden nap 9.30-13.30 között engedélyezett a művészeknek, hogy tanulmányozzák, esetleg festőállvány mögül próbálják megfesteni a saját “replikáikat” egy-egy művészeti alkotásról.
– 2016. óta már applikáció segítségével is követhetjük, hogy mit és hol érdemes megnézni, esetleg kitalálni, ha elvesztünk.
– És végül, de nem utolsó sorban, saját szelleme van, akit Belfegor néven ismer a világ.
“A művész nem a valóságot ábrázolja, hanem azt a látomást, melyet a valóság élménye kelt az emberi lélekben. Ez a többlet a művészet.” Márai Sándor
FVBea
Köszönöm, ha tetszett és megosztod! <3
Instagram: beo_art hungary
Webáruház: BEo Art Design
Kommentek