BEo Art Design- A rajzolt és festett világ.

Edgar Degas

“A művész nem azt festi, amit lát, hanem azt, amit másoknak meg kell mutatnia.” Edgar Degas

Degas, francia impresszionista festőművész és szobrász 1834.07.19-én született, Párizsban, nemesi családban. A középiskola után jogi tanulmányokba kezdett, de hamar rájött, hogy a művészeti irány sokkal jobban tetszik Neki. Édesapja, maga is művészember lévén támogatta fia ambícióit, műtermet rendezett be az egyik szobában, kiállításokra, előadásokra vitte.

Munkásságát különböző korszakokra lehet bontani, amikor is egy-egy témát vitt végig, és festett meg.

Pályája kezdetén főleg portrékat festett. Ezek közül a legismertebb, nagynénje családjáról készült portré (Bellelli család).  A kép érdekessége, hogy rengeteg vázlat készült hozzá Degas ott tartózkodása alatt, de végül Párizsban festette meg. A hosszas előkészületnek meg lett az eredménye, hiszen a kép hűen tükrözi a családban uralkodó szomorú hangulatot.

Edgar Degas: Bellelli család

A portrék után egy új területen, a lóversenyek világában merült el, és próbálta visszaadni képein a magával ragadó világot.

Edgar Degas: Fogat a lóversenyen

 

“Jó dolog lemásolni, amit az ember lát, de sokkal jobb megjeleníteni azt, amit már nem lát, csak az emlékezetében. Ebben az átformálódásban együttműködik a képzelet és az emlékezet. Csak az jelenik meg, ami figyelmet keltett, vagyis, ami valóban lényeges.”

Képei sem a portrék tekintetében, sem a lóversenyt illetően nem hozták meg az ismertséget, így hamarosan ismét témát váltott. Az 1870-es években a zenés kávéházak forgatagára egy egész sor kompozíciót teremtett.

Edgar Degas: Kesztyűs énekesnő

Innen egyenes út vezetett a zene másik műfajához. Fiatal kora óta bejárása volt az operett világába, még a színpadok mögé is, így a következő nagy korszaka, és legismertebb képei ehhez kapcsolódnak.

Edgar Degas: Balettpróba a színpadon


Edgar Degas: A tánc csillaga

Amikor egy amerikai gyűjtő, Louise Havemeyer megkérdezte Tőle, hogy miért fest táncosnőket, így válaszolt: „Mert csak náluk találom meg az ókori görögök gesztusait…” 

Az 1880-as évek végén női aktokat kezdett festeni, és ismét egy egész sorozat készült.

Edgar Degas: Fürdő tál

Festményei és rajzai mellett kiváló szobrász, valamint író is volt. Mindemellett szenvedélyesen gyűjtötte a műkincseket. Élete végére elérte az ismertséget. 1912. decemberében az egyik párizsi árverésen a Táncosnő a korlátnál című műve hihetetlen, 435 000 frankért adták el. Addig soha nem fizettek egyetlen élő, francia művész művéért ennyi pénzt. Az aukción maga Degas is részt vett, és az esemény után könnyező szemmel felkelt helyéről, s egyik kísérőjére támaszkodva eltávozott a teremből. Másnap újságírók keresték föl, hogy nyilatkozatra bírják. Mivel Degas világéletében idegenkedett a sajtó nyilvánosságától, csak annyit mondott, hogy a kép festője nem volt együgyű, amikor képét először eladta, de az, aki most ennyit fizetett érte, nyilvánvaló módon gyengeelméjű.

Sajnos még az 1870-ben kirobbant porosz-francia háborúban való katonáskodása idején szembetegség támadta meg, amelyből élete végéig nem tudott teljesen kigyógyulni,  és végül majdnem teljes vakságához vezettek. 83 éves korában, 1917.09.27-én hunyt el, Párizsban.

 

Egyik kedvenc képem Tőle, szintén ballerinát ábrázol, amit és én is megfestettem (két verzióban is.)

Az eredeti kép:

És az én verzióim:

“Amikor már nincs is tudatában annak, amit művel, csak akkor teszi a festő jól a dolgát.” Edgar Degas

 

Forrás: Wikipédia

FVBea

Köszönöm, ha tetszett és megosztod! <3

FB: Ceruza és festett portrék

Instagram: beo_art hungary

Webáruház: BEo Art Design

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!