Március 8. a Nemzetközi Nőnap. Ezen a napon a Nőket ünnepeljük világszerte, és az ENSZ is a Világnapok között tartja számon. Eredetileg 1857-ben ezen a napon, New Yorkban negyvenezer munkásnő lépett fel a béregyenlőségért és a munkaidő csökkentésért, az emberibb munkafeltételekért. Ennek eredményeképpen 1866-ban hoztak határozatot a nők hivatásszerű munkavégzéséről. 1909-ben az Egyesült Államokban tartották meg az első Nőnapot, február utolsó vasárnapjához igazítva. 1917. március 8-án (a juliánus naptár szerint február 23-án, azaz: február utolsó vasárnapján) Oroszországban nők tüntettek kenyérért és békéért. Négy nappal később a cár lemondott, és az újonnan alakult polgári kormány szavazójogot biztosított a nőknek, így véglegessé vált a Nemzetközi Nőnap dátuma, amit a legtöbb országban mai napig március 8-án ünnepelnek. Magyarországon hivatalosan 1948. óta ünnepelik a Nőket ezen a napon. Mára kezdi elveszíteni a munkásmozgalmi jellegét, sokkal inkább a virággal való köszöntés és megemlékezés veszi át a helyét, illetve civil szervezetek ezen a napon, a nők ellen elkövetett erőszak formái elleni tiltakozásuknak is hangot adnak. (Wikipédia)
Ezek a hivatalos verzió! De vajon mitől nő egy nő? Tényleg sokkal kifejlettebb az empatikus képességük? Tényleg hamarabb megéreznek dolgokat? Tényleg nagyobb a teherbírásuk? Tanult emberek ezeknek a tulajdonságoknak a kialakulását a gyerekek születésével és a felnevelésükkel magyarázzák.
De mi van a gyerek előtti élettel?Hiszen ezek a tulajdonságok már akkor is megvannak, maximum utána csak felerősödnek. 🙂
Szokták azt is mondani, hogy minden sikeres férfi mögött egy nő áll, aki a háttérből finoman irányítja a dolgokat. Tényleg egy nő, a megfelelő eszközökkel bármit el tud érni? Tényleg lehet egyszerre sikeres, és viheti otthon a tip-top háztartást, vagy csak a filmekben létezik ez a kombó?
A kivívott egyenjogúság még sok helyen mindig törékeny, ha éles helyzetbe kerülnek, sokan mai napig szembesülnek azzal, hogy ez csak a látszat. Azzal, hogy a Nők már munkába is állhatnak, sokszor még mindig nem mentesülnek az addigi feladataiktól, bár egyre több férfi, férj kiveszi a részét a háztartási munkákból és a gyereknevelésből. Ettől függetlenül a Nők génjeibe van kódolva, és az évezredes elvárásoktól sokan nehezen szabadulnak, miszerint az Ő feladatuk a mosogatás, főzés, vasalás, takarítás. A gyereknevelés pedig alapvetően jön, hiszen az Anyai ösztönök együtt születnek az új élettel.
A nők pedig megpróbálnak megfelelni minden élethelyzetben. Mintha még mindig be akarnák bizonyítani, hogy az egyenjogúság járt nekik, meg tudják becsülni, és képesek bárhol, bármiben helyt állni, és nem kevesebbek a férfiaknál.
A női fegyvereket egy lány már a születése óta használja, gondoljunk csak arra, hogy veszi le egy kislány pillanatok alatt az Apukáját a lábáról, ez pedig a későbbiekben csak egyre “veszélyesebb” lesz. A Férfiak pedig, bár ezzel tisztában vannak, mégis önként és dalolva sétálnak be a csapdákba, de fejezik ki tiszteletüket apró kedvességekkel, meglepetésekkel, és ezzel kerül a helyére minden. 🙂
„Az élet zenéjét a nők adják, akik őszintén, minden feltétel nélkül fogadják magukba a dolgokat, hogy érzéseiken át szebbé alakítsák át azokat.” Richard Wagner
B.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: